Shimano Ultegra FC-6750 10-speed Road Bicycle Compact Double Crank Set (50/34, 172.5mm) Review
Shimano Ultegra FC-6750 10-speed Road Bicycle Compact Double Crank Set (50/34, 172.5mm) Feature
- Hollowtech II design: Optimum balance of lightweight and stiffness
- Hollowglide outer ring- hollow chainring construction: Rigid chainring efficiently receives the chain from the inner chainring
- Improved chainring clearance: Less chain rubbing on outer ring when in small/small gear combination
Shimano Ultegra 6700 Cranksets.
- Ultegra 6600 and 105 5600 chains are recommended for use in conjunction with Ultegra 6703 - G and 105 5703 triple
| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Spindle Interface Type | Hollowtech II |
| Spindle Length | 68mm |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | 5-Bolt |
| Chainring BCD | 110mm |
| Arm Length | 172.5mm |
| Rings | 34-50 |
| Crank-FD Type | Road Double |
| Crank Intended Use | Road |
| Chain Compatibility | Shimano 10 |
| Defined Color | Black |
No comments:
Post a Comment