Stolen Team 2.5 Crank 175mm White Review
Stolen Team 2.5 Crank 175mm White Feature
- Brand New
- Never Used
- In the manufacturers retail Packaging.
- With Full Factory Warranty!
- Buy it now!
Stolen Team BMX Cranksets have a one-piece spindle and sprocket boss that helps sprocket alignment.
- LHD & RHD compatible
- Lifetime Warranty on crank arms
- 4130 CroMoly P2 post-production heat-treated arms
- Stolen-designed arm joint increases weld area for more strength
- One-piece spindle and sprocket boss helps sprocket alignment
- Includes arms, spindle (19mm, 48 spline), flush mount hardware, and installation tool
- Bottom brackets sold separately (use 19mm)
| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | White |
| Weight | 941g |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Arm Length | 175mm |
| Crankset Style | 3-Piece |
| BB Style | Not Included |
| BB Included | No |
| Spindle Hole Diameter | 19mm/.750 |
| Defined Color | White |
No comments:
Post a Comment