Shimano FC-M410 Alivio Crankset 175mm 42-32-22, 8s Silver Review
Shimano FC-M410 Alivio Crankset 175mm 42-32-22, 8s Silver Feature
- 175mm
- 42/32/22, 8s
- Silver
Shimano Cranksets
- Uses square taper (UN26) bottom bracket, sold separately
- Chainring spider is not removable
- All three chainrings are steel and replaceable unless noted otherwise
| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Spindle Length | 113mm |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | 4-Bolt |
| Chainring BCD | 104,64mm |
| Arm Length | 175mm |
| Rings | 22-32-42 |
| Crank-FD Type | Mountain Triple |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Chain Compatibility | 3/32" |
| Defined Color | Silver |
No comments:
Post a Comment