Truvativ Firex Trekking 3.3 GXP 175 Crank Set (Blast Black, 48-36-26) Review
Truvativ Firex Trekking 3.3 GXP 175 Crank Set (Blast Black, 48-36-26) Feature
- Chainrings: 26/36/48, Crank Color: Black, Crankarm Length: 175 millimeter
TruVativ Firex Team GXP 2-Piece Mountain Crank/Bottom Bracket Sets are constructed with forged AL-66 aluminum and have 7075-T6 metal polished chainrings.
- Includes crankarms, spindle assembly, bottom bracket cups, bearings, shell assembly and crank bolt assembly
- Forged AL-66 construction with AL-7075-T6 metal polished chainrings
- 9-speed compatible
- 68 or 73mm shell-compatible
- Left arm of Firex models can be removed with any ISIS extractor tool
| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Weight | 950g |
| BB Thread Type | English |
| Spindle Interface Type | TruVativ GXP |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | 4-Bolt |
| Chainring BCD | 64,104mm |
| Arm Length | 175mm |
| Rings | 26-36-48 |
| Crank-FD Type | Mountain Triple |
| BB Shell Width | 70,68mm |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Chain Compatibility | 9-Speed |
| Defined Color | Black |
No comments:
Post a Comment