SRAM S600 Crankset - 3 x 8-speed, 175mm x 44-32-22T, Powerspline, Black Review
SRAM S600 Crankset - 3 x 8-speed, 175mm x 44-32-22T, Powerspline, Black Feature
- Forged alloy arms
- Steel rings
- Bottom bracket not included
SRAM Cranksets
- Aluminum arms, steel 8/9-speed chainrings with pins and ramps
- Requires Power Spline bottom bracket, sold separately
| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Black |
| Spindle Interface Type | TruVativ Power Spline |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | 4-Bolt |
| Chainring BCD | 64,104mm |
| Arm Length | 175mm |
| Rings | 22-32-42 |
| Crank-FD Type | Mountain Triple |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Chain Compatibility | 9-Speed |
| Defined Color | Black |
No comments:
Post a Comment