Shimano Tiagra FC4503 170mm 9-Speed 50-39-30t Crankset Review
Shimano Tiagra FC4503 170mm 9-Speed 50-39-30t Crankset Feature
- Compact Hollowtech 2 crankset
- Compatible with 9-speed cassettes
- 170mm crank arm length
- Chainring sizes are 50, 39, & 30
Shimano Tiagra Cranksets offer greatly enhanced feel and sleek design backed by new levels of performance.
| Item Specifications | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Spindle Interface Type | Hollowtech II |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Bolt Pattern | 5-Bolt |
| Chainring BCD | 130,74mm |
| Arm Length | 170mm |
| Rings | 30-39-50 |
| Crank-FD Type | Road Triple |
| Crank Intended Use | Road |
| Chain Compatibility | 9-Speed |
| Defined Color | Silver |
No comments:
Post a Comment